MVPEI LAŽNO PREDSTAVLJA NENADA STEVOVIĆA
Zatečeni smo reakcijom Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija u kome su na naše pitanje o referencama koje su preporučile Nenada Stevovića da bude zaposlen u Upravi za dijasporu na mjestu Šefa odśeka za identitetska pitanja, odgovorili da ga za funkciju preporučuje dosadašnji rad i desetine naučno istraživačkih radova objavljenih u zemlji i inostranstvu.
Minuli rad gospodina Stevovića, kojim je nanio veliku štetu Crnogorskoj zajednici u Srbiji, ga ni u kom slučaju ne može preporučiti za veoma značajnu funkciju koja se bavi crnogorskim identitetom u dijaspori.
Vjerovatno ga je za pomenutu funkciju preporučilo to što je na konto izgradnje Crnogorske pravoslavne crkve u Lovćencu obmanuo brojne donatore iz dijaspore među njima i crnogorskog Vladiku gospodina Mihaila, koji je osvještao postavljanje kamena temeljca i donirao deset hiljada eura za gradnju koja do dana današnjeg nije počela.
Želimo da istaknemo da je CPC izdala ukaz kojim se gospodinu Stevoviću zabranjuje rad I djelovanje u ime crkve.
Ministarstvo je u svom obrazloženju navelo da ga je za zaposlenje preporučio dosadašnji naučno istraživački rad na temu istraživanja crnogorske dijaspore i desetine naučnih radova objavljenih u zemlji i inostranstvu.
Gospodin Stevović je bio finansijer objavljivanja publicističkog djela Crnogorci u Vojvodini Kolonizacija 1945 – 1948. godina za čiju je realizaciju bio zadužen gospodin Slobodan Medojević sa saradnicima, što isti može potvrditi.
Pomenutu publikaciju je gospodin Stevović u javnim predstavljanjima na RTV Atlas i knjižari Karver javnosti predstavio kao svoje djelo.
Koliki je Stevović „naučnik“ dovoljno govori i činjenica da je u svojoj potonjoj knjizi „Rata“ lažno naveo skoro dvije trećine izvora koje ne da nije koristio, nego nema ni traga njihovog pomena u samom radu, osim u spisku korištene literature.
Gospodin Stevović nikada nije objavio niti jedan naučni rad, jer naučne radove jedino mogu da objavljuju licencirani naučni časopisi što se lako može provjeriti ulaskom u elektronsku bazu COBIS-a, u kojoj nema njegovog imena.
Gosopodin Stevović je svoje pisanije objavljivao u časopisima Oganj, Crnogorski glasnik, Lučindan i na portalu Montenegrina. Svi pomenuti i časopisi nemaju naučni kredibilitet jer su oni glasnici udruženja i crkve.
Profesor dr. Saša Nedeljković sociolog je fenomen javne pojave Nenada Stevovića publikovao veoma negativno u svom opširnom naučnom radu.
Koliki kredibilitet gospodin Stevović uživa među Crnogorcima u Srbiji najbolje potvrđuje rezultat Crnogorske partije na nedavno završenim parlamentarnim izborima koji je rekordan u negativnom smislu, jer nikada nijedna politička partija nije osvojila manje glasova od Crnogorske partije, od kako postoji parlamentarni system u Srbiji.
Imali smo potrebu, kao organizacija koja u javnost izlazi samo argumentovano, da opovrgnemo navode MVPEI koji su netačni, tačnije, navodi su imali za cilj da javnost dovedu u zabludu i da stanu iza plagijata Nenada Stevovića.
Ovakav stav ministarstva navodi na zaključak da je gospodin Stevović zaposlen po političkoj osnovi i da je Ministarstvo moralo stati u njegovu zaštitu i pravdati svoju lošu odluku.
Pozivamo javnost i ministra gospodina Igora Lukšića, koji se bavi naučnim radom i koji zasigurno zna ko je mjerodavan da objavljuje naučne radove, da provjere naše navode.
Crnogorska kulturna mreža će i dalje nastaviti da ukazuje na sve loše odluke koje negativno utiču na crnogorski identitet, a naročito ćemo ukazivati na slične primjere kojima se zloupotrebom crnogorskog identiteta pokušava ostvariti lična korist.